Loni v létě se po internetu rozšířilo video, v němž kamerunští vojáci popravují dvě ženy a jejich děti. Kamerunská vláda nejdříve nahrávku zpochybnila. Nakonec ale obvinila sedm vojáků z neuposlechnutí rozkazu a spoluúčasti na vraždě. Při včerejším slyšení všichni obvinění potvrdili, že se cítí nevinni, a to přestože existuje záznam jejich činu.

Do studia přijal pozvání Youri van der Weide, jeden z analytiků, kteří se podíleli na odhalení původu nahrávky. Jak zjistili, odkud video pochází a kdy bylo natočeno? A může vést online analytická žurnalistika k obnovení důvěry v média?


 

Mendel byl první, kdo definoval základní principy dědičnosti. Jeho výzkum stál za zrodem genetiky. V tehdejší době byla biologie popisná a použití statistiky bylo něco úplně nového, říká ředitel Mendelova muzea doktor Ondřej Dostál. Dodává, že si Češi Mendela necení, může za to vývoj po Druhé světové válce a vnímání genetiky jako buržoazní pavědy.


 

Rakovina je celá skupina různých chorob se stejnou podstatou. Buňky, které spolu za normálních okolností spolupracují a podřizují svůj individuální život celku, začnou fungovat samy pro sebe a vytvářejí nádory, které naopak tělo zatěžují a mohou ho i zabít, říká profesorka Jana Šmardová z Ústav experimentální biologie. Dodává, že rakovina je proces a nevzniká v jediném kroku. Většina změn, které vedou od zdravé buňky k té rakovinné, je způsobena mutacemi konkrétních genů. Riziko rakoviny vyplývá z toho, jak mnohobuněčné organismy fungují, určitě jej ale lze ovlivnit tím, jak žijeme.


 

Projekt Nesnězeno bojuje proti plýtvání potravinami 🍲. Na Facebookové stránce nabízí zlevněné porce neprodaných jídel z brněnských restaurací a podniků. „V současné době dokončujeme aplikaci, ozývají se nám restaurace snad ze všech velkých měst,“ říká jeden za zakladatelů projektu Jakub Henni.


 

Dendrochronologie není jazykolam, ale vědecká metoda k analyzování letokruhů dřeva 🌲. „Umíme datovat dřevo s přesností na jeden rok, stav českých lesů není zrovna veselý,“ říká vědec Michal Rybníček z Lesnická a dřevařská fakulta Mendelova univerzita v Brně. Jestli se o čtení z letokruhů nebo i kůrovcové kalamitě chcete dozvědět víc, nenechte si ujít tento rozhovor.


 

Vypočítat, jak moc jste ve stresu a kolik ho ještě snesete bez zdravotních následků? 💊 Ano, díky vědeckému týmu z MU pod vedením Julie Dobrovolné. Testují rovnici a přístroj pro měření stresu, spolupracují při tom i s vesmírnou americkou agenturou NASA 🚀„Zajímá je, jak dlouho astronaut v zátěžové situaci vydrží. My chceme rozšířit okruh profesí i na piloty nebo vojáky, pro běžného člověka přístroj v první fázi nebude,“ vysvětluje Dobrovolná.


 

„Strach a chtíč k sobě patří. Psát sexuální scény mě baví,“ říká hororový spisovatel Honza Vojtíšek. Nejen o jeho prvním románu Kazatel jsme se bavili ve studiu.


 

„Kolik energie se spotřebuje na výrobu jedné větrné elektrárny? Pojďme započítat jádro mezi obnovitelné zdroje,“ říká Daniel Struž, kandidát hnutí ANO do europarlamentu. O tom, jak si představuje #SilnéČesko nejen v otázkách energetiky, se dozvíte v rozhovoru.


 

„Největším nebezpečím pro Evropskou unii je její pomalost, která je zároveň jejím darem, protože je to největší a nejsilnější demokratické společenství,“ říká Tomáš Ignác Fénix, kandidát Spojenců pro Evropu do europarlamentu. Nová koalice pro letošní volby spojuje strany jako je STAN, TOP09, a dalších patnáct liberálních a ekologických stran. Jak je to podle něj s dvojí kvalitou potravin a jak dopadne Brexit? Odpoví v rozhovoru.


 

Životní prostředí, migrace a regulace – těmto tématům se mimo jiné chce v Evropském parlamentu věnovat nové hnutí Vědci pro Českou republiku. „Věda je mezinárodní prostředí vzdělaných lidí s kritickým myšlením a schopností rozlišit podstatné a pravdivé. Do rozhodování EU chceme vrátit zdravý rozum,“ stojí v jejich programu. Jak si zdravý rozum představuje číslo 2 na kandidátce, Viktor Kanický, se dozvíte v dnešním rozhovoru.


 

„Evropa by měla být více jako Morava, problémy by se měly řešit v klidu nad sklenkou vína,“ říká kandidát do Evropského parlamentu za KDU-ČSL Jaroslav Suchý. Co ještě ve svém programu prosazuje, se dozvíte v dnešním rozhovoru.


 

„Současná reforma autorského práva povede k zahlcení internetu dezinformacemi. Měli bychom se konečně začít soustředit na autory a začít podporovat právě je,“ říká Markéta Gregorová, kandidátka České pirátské strany. Jak by podle ní měla vypadat Evropa? Dozvíte se v rozhovoru.


 

,,Když kritizujete Evropskou unii, tak jste okamžitě označen za euroskeptika. Když kritizujete českou politiku, nikdo vám neřekne, že jste protičeský,“ říká analytik legislativy Evropské unie Ondřej Krutílek, kandidát ODS – Občanská demokratická strana do květnových eurovoleb. Jak je to s nálepkami euroskeptik, eurohujer a eurorealista? Jak chce ODS provést v EU velký právní úklid? Sledujte v dnešním rozhovoru.


 

Referendum, daňové ráje, demokratizace Evropské unie, dvojí kvalita potravin. S tím jde do evropských voleb KSČM – Komunistická strana Čech a Moravy. Letos vsadila na mladé tváře. Podle dvojky kandidátky, kterou je student ekonomie Andrej Bóna, se Unie dřív rozpadne, než Češi v referendu rozhodnou o Czexitu. V rozhovoru mluvil i o migrační krizi: „Evropa není nafukovací a nemůžeme nechat na hranicích zástupy zoufalých lidí. Válečné konflikty v Sýrii musíme řešit primárně dialogem.“


 

Závislost na hraní online her🎮 se doposud léčila jako deprese, od května ji Světová zdravotnická organizace oficiálně zařadí mezi psychické poruchy. Podle doktora psychologie Lukase Blinky lze některé hráče přirovnat k narkomanům, ale není jich mnoho. „U pravidelných uživatelů návykových látek najdeme tak 10 % skutečně závislých,“ říká.


 

„Původně jsme si s kamarády zpívali jenom tak pro radost. Začínalo nás osm, teď má sbor dvacet členů,“ říká čtyřiadvacetiletý sbormistr Boris Nykl. O tom, jak to je se sborovým zpíváním v Česku a jaké je být na soutěžích jedním z nejmladších sbormistrů se dozvíte v rozhovoru.


 

Narodil se v Polsku, žije v Německu, píše arabsky a ve studiu jsme se bavili ve španělštině. Spisovatel, novinář, učitel a historik umění 🎨Stanislaw Strasburger přijel na Fakultu sociálních studií diskutovat se studenty o multikulturalismu a migraci. O tom jsme se ho zeptali i v rozhovoru.


 

Už jste slyšeli o únikové hře Fakescape? Jejím cílem je naučit zejména středoškoláky rozpoznávat fake news a dezinformace. Projekt, za kterým stojí šestice studentů z Katedry politologie FSS MU, se dostal do finále soutěže Peer-to-Peer: Facebook Global Digital Challenge. Ti tak pojedou prezentovat hru do Washingtonu. Ještě před odletem ✈️ stihla jedna ze spoluautorek Terka Kráčmarová dorazit k nám do studia.


 

Pěšky do obchodu, k babičce…nebo až na Saharu? Co takhle nechat všechno za sebou a jen jít. Vyhecujte se, buďte odvážní jako Vagabundi na cestách Luboš a Roman.


 

V Česku je překvapivě snadné založit televizi. Netrvá to roky. Dnes se na nás dívá 200 000 lidí denně, stále ale zůstává start-upová atmosféra,“ říká ředitel divize zpravodajství a Televize Seznam Jakub Unger.


 

Zpravodajství od dětí pro děti nevysílá jen o dětských tématech. S těmi složitějšími pomáhají animace, grafy anebo nástěnky. Dramaturg dětských zpráv na ČT:D byl hostem na Multimediálním dni Katedry mediálních studií a žurnalistiky na FSS v Brně.


Nepopulární téma dopravy si zvolili brněnští Zelení. „Město není nafukovací,” apeluje lídryně strany Jasna Flamiková. Chce otevřít město cyklistům a chodcům, které jsou podle ní auty utlačovány. Své názory bude podporovat i pomocí aktivismu.


 

Její fotografie z demonstrace Vyjdi Ven obletěla český internet. Sdíleli ji tisíce lidí a mezi nimi i slavné osobnosti. S Lucii Urban  jsme si povídali o silných momentech, Praze i zlínských východech slunce, jež jí chybí. Proč fotografové v Česku fotí svatby a co na nich baví Lucii, se dozvíte v rozhovoru.


 

Majitel brněnských barů jako Bar, který neexistuje, Super Panda Circus nebo 4 pokoje, Jan Vlachynský, má za cíl víc, než hosty pouze napojit. Po barmanech chce, aby zákazníky večerem provázeli, nebo jim pomohli s konverzací. Jak se jim to daří? I to se dozvíte v rozhovoru.


 

„Dopravu, územní plánování nebo kulturu Piráti vůbec neřeší. Tato témata leží na zemí a někdo je musí zvednout. Rádi budeme s Piráty soutěžit o hlasy voličů,“ říká náměstek primátora z Žít Brno. Jaká je podle Matěje Hollana budoucnost hnutí a co by dělal, kdyby ve volbách neuspěl se dozvíte v rozhovoru.


 

Každý volný víkend první světová válka. Takto vypadá odpočinek Vladimíra Holíka, studenta Masarykovy univerzity a zároveň poručíka osmého pěšího pluku královské rakousko-uherské armády. Spolu s dalšími nadšenci pořádá rekonstrukce bitev. Proč se tím ve 21. století zabývá a jak poznat, kdo vyhrál, nám pověděl v rozhovoru.


 

Deska Black Yoga – osobní zpověď o chybách a křivdách členů brněnské kapely Ghost of You. O změně tvorby kapely, brněnské a pražské hudební scéně jsme se bavili s frontmanem úspěšné psychedelické skupiny Tomášem Bělohradským. Vzdal by se alternativní hudby ve prospěch peněz? I to nám pověděl v rozhovoru.  


 

„Slepecký futsal je sport kontaktní a často bolestivý,” říká hráč Avoy MU Brno Ondřej Gottlieb. Přesto, že je složité sehnat hráče a finanční podpora od státu je malá, Česká republika má sestavenou reprezentaci. Podle Gottlieba malá kopaná v posledních letech budí stále větší zájem. Jak se zorientovat na hřišti poslepu nebo jaké sportovní vybavení vyžaduje slepecký futsal se dozvíte v rozhovoru.


 

„Divadlo Husa na Provázku vždy proklamovalo aktivizaci diváka a zrušení hranice mezi hledištěm a jevištěm,” říká bývalý člen divadla a profesor Petr Osolsobě. Po čtrnácti letech rezignoval na členství v Umělecké radě Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění kvůli kontroverzní hře Naše násilí a vaše násilí. „V dějinách českého divadla neexistuje taková hrubost jako ta, která se na konci května odehrála na festivale Divadelní svět Brno.”


 

Chcete udělat virál? O cestě k desíti milionům zhlédnutí se rozpovídal brněnský tvůrce Michal Orsava. Říká si videokouzelník a nejen českému internetu vyčaroval kousky jako Sám doma v Brně s Donaldem Trumpem, Knight Rider na D1 nebo Brno – město plné vzrušení. Proč nemůže být virální video pouze z vtipných obrázku, uslyšíte v rozhovoru.


 

Kontroverzní divadelní představení naše násilí a vaše násilí vyvolalo reakce politiků, zástupců církve i veřejnosti. Náměstek primátora města Brna Petr Hladík z KDU-ČSL žádal po řediteli festivalu Divadelní svět Brno Martinu Glaserovi, aby hru stáhl z programu. „Mrzí mě, že nerespektuje můj názor a svobodu slova,” říká Hladík o Glaserovi.


 

Včerejší kontroverzní divadelní představení Naše násilí a vaše násilí narušila asi desítka členů hnutí Slušní lidé. Krátce po zahájení představení vylezli na pódium mezi diváky a herce. Tímto incidentem vyvrcholily několik týdnů trvající spory o stažení hry z festivalu Divadelní svět Brno. Na straně odpůrců byl také brněnský zastupitel Martin Říha z KSČM. Hra může podle něj být bezpečnostním rizikem a může vyvolat násilí.

 

Omlouváme se za zkomolení jména ředitele festivalu Divadelní svět Brno. Jmenuje se Martin Glaser, nikoliv Gloser.