Pěšky do obchodu, k babičce…nebo až na Saharu? Co takhle nechat všechno za sebou a jen jít. Vyhecujte se, buďte odvážní jako Vagabundi na cestách Luboš a Roman.


 

V Česku je překvapivě snadné založit televizi. Netrvá to roky. Dnes se na nás dívá 200 000 lidí denně, stále ale zůstává start-upová atmosféra,“ říká ředitel divize zpravodajství a Televize Seznam Jakub Unger.


 

Zpravodajství od dětí pro děti nevysílá jen o dětských tématech. S těmi složitějšími pomáhají animace, grafy anebo nástěnky. Dramaturg dětských zpráv na ČT:D byl hostem na Multimediálním dni Katedry mediálních studií a žurnalistiky na FSS v Brně.


Nepopulární téma dopravy si zvolili brněnští Zelení. „Město není nafukovací,” apeluje lídryně strany Jasna Flamiková. Chce otevřít město cyklistům a chodcům, které jsou podle ní auty utlačovány. Své názory bude podporovat i pomocí aktivismu.


 

Její fotografie z demonstrace Vyjdi Ven obletěla český internet. Sdíleli ji tisíce lidí a mezi nimi i slavné osobnosti. S Lucii Urban  jsme si povídali o silných momentech, Praze i zlínských východech slunce, jež jí chybí. Proč fotografové v Česku fotí svatby a co na nich baví Lucii, se dozvíte v rozhovoru.


 

Majitel brněnských barů jako Bar, který neexistuje, Super Panda Circus nebo 4 pokoje, Jan Vlachynský, má za cíl víc, než hosty pouze napojit. Po barmanech chce, aby zákazníky večerem provázeli, nebo jim pomohli s konverzací. Jak se jim to daří? I to se dozvíte v rozhovoru.


 

„Dopravu, územní plánování nebo kulturu Piráti vůbec neřeší. Tato témata leží na zemí a někdo je musí zvednout. Rádi budeme s Piráty soutěžit o hlasy voličů,“ říká náměstek primátora z Žít Brno. Jaká je podle Matěje Hollana budoucnost hnutí a co by dělal, kdyby ve volbách neuspěl se dozvíte v rozhovoru.


 

Každý volný víkend první světová válka. Takto vypadá odpočinek Vladimíra Holíka, studenta Masarykovy univerzity a zároveň poručíka osmého pěšího pluku královské rakousko-uherské armády. Spolu s dalšími nadšenci pořádá rekonstrukce bitev. Proč se tím ve 21. století zabývá a jak poznat, kdo vyhrál, nám pověděl v rozhovoru.


 

Deska Black Yoga – osobní zpověď o chybách a křivdách členů brněnské kapely Ghost of You. O změně tvorby kapely, brněnské a pražské hudební scéně jsme se bavili s frontmanem úspěšné psychedelické skupiny Tomášem Bělohradským. Vzdal by se alternativní hudby ve prospěch peněz? I to nám pověděl v rozhovoru.  


 

„Slepecký futsal je sport kontaktní a často bolestivý,” říká hráč Avoy MU Brno Ondřej Gottlieb. Přesto, že je složité sehnat hráče a finanční podpora od státu je malá, Česká republika má sestavenou reprezentaci. Podle Gottlieba malá kopaná v posledních letech budí stále větší zájem. Jak se zorientovat na hřišti poslepu nebo jaké sportovní vybavení vyžaduje slepecký futsal se dozvíte v rozhovoru.


 

„Divadlo Husa na Provázku vždy proklamovalo aktivizaci diváka a zrušení hranice mezi hledištěm a jevištěm,” říká bývalý člen divadla a profesor Petr Osolsobě. Po čtrnácti letech rezignoval na členství v Umělecké radě Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění kvůli kontroverzní hře Naše násilí a vaše násilí. „V dějinách českého divadla neexistuje taková hrubost jako ta, která se na konci května odehrála na festivale Divadelní svět Brno.”


 

Chcete udělat virál? O cestě k desíti milionům zhlédnutí se rozpovídal brněnský tvůrce Michal Orsava. Říká si videokouzelník a nejen českému internetu vyčaroval kousky jako Sám doma v Brně s Donaldem Trumpem, Knight Rider na D1 nebo Brno – město plné vzrušení. Proč nemůže být virální video pouze z vtipných obrázku, uslyšíte v rozhovoru.


 

Kontroverzní divadelní představení naše násilí a vaše násilí vyvolalo reakce politiků, zástupců církve i veřejnosti. Náměstek primátora města Brna Petr Hladík z KDU-ČSL žádal po řediteli festivalu Divadelní svět Brno Martinu Glaserovi, aby hru stáhl z programu. „Mrzí mě, že nerespektuje můj názor a svobodu slova,” říká Hladík o Glaserovi.


 

Včerejší kontroverzní divadelní představení Naše násilí a vaše násilí narušila asi desítka členů hnutí Slušní lidé. Krátce po zahájení představení vylezli na pódium mezi diváky a herce. Tímto incidentem vyvrcholily několik týdnů trvající spory o stažení hry z festivalu Divadelní svět Brno. Na straně odpůrců byl také brněnský zastupitel Martin Říha z KSČM. Hra může podle něj být bezpečnostním rizikem a může vyvolat násilí.

 

Omlouváme se za zkomolení jména ředitele festivalu Divadelní svět Brno. Jmenuje se Martin Glaser, nikoliv Gloser.