„Dopravu, územní plánování nebo kulturu Piráti vůbec neřeší. Tato témata leží na zemí a někdo je musí zvednout. Rádi budeme s Piráty soutěžit o hlasy voličů,“ říká náměstek primátora z Žít Brno. Jaká je podle Matěje Hollana budoucnost hnutí a co by dělal, kdyby ve volbách neuspěl se dozvíte v rozhovoru.

Moderátorka: Náměstek primátora města Brna pro kulturu a sociální oblast, zastupitel městské části Brno-střed Matěj Hollan z Žít Brno. Dobrý den.

Hollan: Dobrý den.

Moderátorka: Považujete se za úspěšného politika?

Hollan: To já nemohu říct, to musí říct veřejnost, média nebo voliči, jestli jsem úspěšný nebo ne. Také je potřeba říci, podle čeho se to posuzuje. Jestli podle volebního výsledku, který budeme mít ve volbách, kdy se ukáže, zda to voliči ocení nebo ne, to může být jedno kritérium. Další je plnění volebního programu, kde si myslím, že jsme toho dokázali opravdu hodně a že program jsme naplnili. Tam bych se za úspěšného politika považoval. Ale nevím, jak k tomu přistoupí veřejnost.

Moderátorka: A cítíte se tak?

Hollan: Z hlediska toho, co vím, že mám za sebou, co se nejen mně, ale celému týmu Žít Brno povedlo, tak vím, že je toho hodně a tam jsme úspěšní byli.
Moderátorka: Máte pocit, že vás politici v Brně berou vážně? Nejste jen takovou loutkou brněnské politiky?

Hollan: Loutkou myslím bývali jiní politici, v rukou zájmových skupin, a tak se necítím. Když se podíváme, co kolegové a spolu se mnou vytvořili, tak těch věcí je hodně a můžeme se o nich pobavit a může si veřejnost na to udělat názor, jak to vidí ona.

Moderátorka: Já se ptám proto, že sdružení Žít Brno vzniklo jako recesistická skupina, ale na začátku byla velmi úspěšná. Obsadili jste sedm míst v brněnském zastupitelstvu, ale zdá se mi, že v současnosti stejně rychle, jako jste podporu získali, tak ji i ztrácíte. Patří tedy recese do politiky?

Hollan: Úplně recese do praktické politiky nepatří, protože tam můžete koaličního partnera těžko mystifikovat a říci potom, že jste si dělali srandu a nikdy to tak nemysleli a že to měl pochopit. Takhle to nejde. Tam potom jsou normální vyjednávání a diskuze, práce na projektech. Může to být odlehčenou formou, ale těžko z toho lze dělat satiru.

Já si ale vůbec nemyslím, z toho, jak pozoruji okolí, že bychom podporu ztráceli. Naopak nám teď, hlavně z oblasti kultury, mnoho lidí vyjadřuje podporu, protože si uvědomuje, že v kultuře se řešilo hodně věcí. Takže pokud jsou pouze nějaké pocity a názory, tak je bereme vážně, uvědomujeme si je, ale těžko z toho odvozovat, zda nám klesla nebo se zvýšila podpora.

Moderátorka: Jak si vysvětlujete to, že vás Piráti nechtěli na kandidátce, když jste je podpořili v roce 2014?

Hollan: Oni zaznamenali velký úspěch v parlamentních volbách a strana se chce etablovat sama. Myslím si, že je to jejich legitimní rozhodnutí. Co mi u toho přijde zvláštní je, že lidé na té kandidátce se nevěnují tématům jako je doprava, územní plánování nebo kultura. Tato témata Piráti odhodili a nyní leží na zemi a někdo je musí zvednout a musíme s nimi pracovat.

My máme za sebou hodně práce v kultuře nebo v sociální oblasti na sociálním začleňování a sociálním bydlení a chceme, aby to dále pokračovali v brněnské politice. Přijde nám, že velká část veřejnosti to chce také. Uvědomuje si, že stavba koncertního sálu Janáčkova kulturního centra není jen tak mimochodem, že se zlepšuje kvalita divadel, souvisí to s financováním, souvisí to s tím, jak k tomu jako radnice přistupujeme a že nás v té politice chce. A to se uvidí až u voleb, to bude ten první dotaz, jestli já nebo Žít Brno jsme úspěšní.

Moderátorka: Takže si myslíte, že byste byl přínosem pro Piráty, protože se zabýváte těmito tématy a oni ne?

Hollan: Neřekl bych to jen u sebe, říkal jsem to jako svoje témata, ale Žít Brno dělalo několik různých témat a Piráti k tomu přistoupili, jak přistoupili a já bych se v tom už nepatlal. Je to jejich rozhodnutí. My s nimi rádi budeme soupeřit o podobné hlasy a uvidí se, k čemu se voliči nakonec přikloní.

Moderátorka: Jaká je budoucnost Žít Brno podle vás? Uvažujete i o možnosti, že by byste byli vytlačení z radnice?

Hollan: Ano, i toto je samozřejmě možné. My nemusíme ve volbách uspět, a potom budeme každý dělat to, co jsme dělali předtím nebo něco nového.

Moderátorka: Co byste dělal, kdyby taková situace nastala?

Hollan: Rád bych zůstal u kulturních témat a dotahoval věci, které i řešíme na vládní úrovni spolu s Asociací profesionálních divadel. Týká se to transformace příspěvkových organizací, financování celé kultury v České republice. Rád bych zůstal u projektu Janáčkova kulturního centra, což je koncertní sál, který je nedaleko odtud, který se má stavět. Ten proces jsem rozběhl a rád bych u toho byl takovým způsobem, abych to měl nějak pod kontrolou a bylo to dokončeno, i kdybych už nebyl zastupitelem. S platformou pro sociální bydlení se chci dál věnovat tomuto tématu v rámci celorepublikového.

Já jsem dlouhou dobu před vstupem do politiky řešil hazard, ten řeším stále, chtěl bych ho řešit i potom. Chci se věnovat nádraží, což je moje velké téma, železniční uzel Brno a určitě se bude řešit dlouhou dobu. Není rozhodující, jestli se tématům věnuji jako politik nebo jako občanský aktivista či z nějaké jiné pozice, ale rád se jim věnuji, protože mně zajímají a myslím si, že je potřeba je dotahovat. Ale primárně chceme do voleb kandidovat, protože si myslíme, že v Brně tato koalice udělala velmi kvalitní práci a někam to posunula a v podobném složení to má pokračovat dál.

Moderátorka: Ještě bych se chtěla zeptat na sociální oblast. Jste náměstkem pro sociální oblast a v tomto rezortu se momentálně řeší, že se přibližně sto lidí musí přestěhovat z ubytovny v Šámalově ulici. Stalo se to kvůli dluhům, protože ten, co pronajímal byty, neplatil majiteli budovy. Majitel budovy už nechce, aby tam ubytovna byla. Jak k takové situaci mohlo dojít? Je problém na straně lidí, že neplatili nájem nebo na straně firmy?

Hollan: Primárně na straně té firmy. Ten vztah je takový, že je nějaká ubytovna a jestli měli diváci možnost se podívat na to, co je na iDnes nebo podobně, tak je to naprosto strašné, v jakých podmínkách se bydlí. Majitel to najal nějaké firmě, která to dále pronajímá lidem, co tam bydlí, kteří ze sociálních dávek, které poskytuje Úřad práce, platí nájemné. Primární problém není u podnájemníků, ale u zprostředkovatelské firmy. Firma neplatí majiteli dlouhodobě a místo toho, aby to vyřešili už dávno, tak se ten problém nechával vyhnít. Dluhy rostly, až to toho majitele přestalo bavit.

Zkoušeli jsem se s ním domluvit na nějaké půl roční době, kdy by ti lidé tam zůstali, abychom si s tím uměli nějakým způsobem poradit, mohli jim nabídnout byty, sehnat ubytování u soukromého sektoru, neziskových organizací či někde jinde. To se zatím nepodařilo, takže teď to aktuálně vypadá, že by se měli v dohledné době přestěhovat dočasně na Červený kopec, kde donedávna byla část Nemocnice Milosrdných bratří a do objektu na ulici Železniční, které má město ve správě, kde to uzpůsobíme tak, aby to nějakým základním způsobem bylo obyvatelné.

Ale není to trvalé řešení, spíše přechodné. Potom je potřeba přistoupit k tomu, co jsem už naznačil a bavit se s různými poskytovateli bytů, kam ty lidi umístit.

Moderátorka: Jak jsou byty na Červeném kopci přizpůsobené? Vůbec nic tam není?

Hollan: Na Červeném kopci byl donedávna špitál, takže tam to nějak funguje, ale nejsou to byty. Je to možnost, kde se dá přespat, jsou tam nějaká lůžka, dá se tam umýt a být. Není to byt.

Moderátorka: Jak dlouho se očekává, že se tam lidé zdrží?

Hollan: My doufáme, že krátce. Záleží to na kolezích z bytového odboru či na městských částech, aby se uvolnily byty, které máme jako město či městské části pod sebou. Tam se některé rodiny přestěhují a budeme se o tom bavit se soukromým sektorem, neziskovými organizacemi a budeme to řešit. Určitě nechceme, aby docházelo k tomu, že rodinám budou odebírány děti, protože mají například nevyhovující podmínky. Nechceme je dostat do této situace.

My už jsme zahájili projekt Rapid Re-housing, rychlého znovu zabydlování rodin a vyhlásili jsme ambiciózní plán do několika let zbavit Brno bezdomovectví rodin. Ve chvíli, kdy se nám tady vyskytne takový aktuální problém, tak se na tom dá dobře ověřit, jestli to jako koalice myslíme vážně. Když stojíme před problémem, tak jsme schopni ho v řádu týdnů nebo měsíců vyřešit.

Moderátorka: Má magistrát přehled o všech ubytovnách? Ví, jaké jsou podmínky v jednotlivých budovách? Nebo se to vyskytne, když někde třeba vypnou elektřinu?

Hollan: Problém na Šámalově ulici se sledoval delší dobu, ale i na jiných ubytovnách jsou podmínky naprosto otřesné. Ve 21.století to tak nemá být, lidé nemají tímto způsobem bydlet, když jsme civilizovaná společnost. My ty byty máme, částečně je má soukromý sektor, částečně neziskový sektor. Pokud jsme vyspělá společnost, tak bychom mohli zařídit, aby lidé měli normálně kde bydlet. Zas tak složité to není, zvlášť v Brně, kde máme dostatek bytů, jenom se musíme v koalici domluvit, jakým způsobem je nutno k tomu přistoupit.

Samozřejmě to nesmí být tak, aby to naštvalo většinovou společnost, že dáváme byty jenom nepřizpůsobivým, jak se často říká. My tady máme různé cenové skupiny, máme tady matky s dětmi, máme tady lidé s duševními problémy a všichni mohou důstojně bydlet. Samozřejmě naprostá většina bytů je pro normální lidi. To je dominantní bytová politika města, ale část bytů má být dána k sociálním účelům a na ně mají dosáhnout ti, kteří by si to normálně nemohli dovolit.

Moderátorka: Já vám moc děkuji za rozhovor.

Hollan: Taky děkuji.